images (39)

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات می­توان گفت که همه پبشرفت­های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی­ ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله است و محققی در صحنه تولید و انتشار علمی موفق است که بتواند نتایج خود را در مجلات معتبر به چاپ برساند. مقالات را از چند دیدگاه می توان دسته بندی کرد. یکی از این دسته بندی ها می تواند بر اساس محتوای اطلاعات مقاله باشد که از این منظر مقالات به چهار نوع پژوهشی ، تحلیلی ، مروری و گردآوری تقسیم می شوند:

۱٫ مقاله پژوهشی: برگرفته از تحقیقی است که به تازگی پایان یافته است و چون متکی بر یافته های تحقیقاتی است، گزارش تحقیق نیز به آن گفته می شود. مقالات پژوهشی غالبا از ارائه نتایجی که در آزمایشگاه بدست آمده است، حاصل می­شود به زبان ساده­ تر مقالات پژوهشی حاصل پژوهش و تحقیق و آزمایش در حوزه­ای خاص می­باشد.

۲٫ مقاله تحلیلی: این نوع مقاله که به نام مقاله نظری نیز شناخته می شود، مقاله ای است که مؤلف با استفاده از منابع پژوهشی پیشین، نظریة خاصی را در حوزه کار خود مطرح می نماید. در این نوع مقاله نویسنده ممکن است نظریه های قبلی را گسترش دهد، آن ها را با استفاده از شواهد استحکام بخشد، آن ها را به شکل دیگری بیان کند یا آنها را مورد تأمل و تردید قرار دهد. چنانچه از نام آن برمی­ آید مقاله تحلیلی، از تحلیل و موشکافی موضوعات در جهت بسط دادن موضوع و یا بیان نقاط قوت و ضعف آنها حاصل می­شود.

۳٫ مقاله مروری: این مقاله به تحلیل کلان و ارزیابی انتقادی نوشته هایی می پردازد که قبلاً منتشر شده است. مؤلف مقاله مروری از طریق مقوله بندی، یکپارچه سازی و ارزشیابی متون منتشر شدة پیشین، سیر پیشرفت پژوهش های جاری را در جهت روشن ساختن مسئله ای مشخص دنبال می کند. به عبارت دیگر و به زبانی ساده­ تر نویسنده در مقالات مروری نقطه نظرهای افراد مختلف را بدون اینکه دخل و تصرفی در آنها انجام دهد، را در کنار هم قرار داده و نسبت به نوشتن مقاله اقدام می­کند. مقالات مروری غالبا در حیطه­ هایی کاربرد دارد که در آنها نوشته ها و تحقیق­ های بسیاری انجام شده ولی مقاله­ ای که نتایج تمامی تحقیقات را در بر گرفته باشد و بتواند به صورتی جامع و یکپارچه کل موضوع را نشان دهد، وجود ندارد. با توجه به اینکه نویسنده مقالات مروری باید نسبت به تمام زوایای موضوع اطلاعات و دانش کافی داشته باشد، بطوریکه بتواند تمامی ابعاد موضوع را در مقاله بیان نماید، غالبا توصیه میشود که افرادی نسبت به نوشتن مقالات مروری اقدام کنند که خود در آن زمینه صاحب نظر بوده و چندین مقاله مروری و یا پژوهشی در آن مورد به چاپ رسانده باشد.

۴٫ مقاله گردآوری: این نوع مقاله صرفاً به گردآوری و انعکاس نقطه نظرهای مختلف مندرج در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع کار تازه ای را عرضه نمی کند. تفاوت آن با مقاله تحلیلی این است که به ارائه نظریه جدیدی منتهی نمی شود و نیز با مقاله مروری این تفاوت را دارد که الزاماً به سنجش و ارزیابی کلیه آثار قبلی نمی پردازد. مقالات گردآوری را در اصل میتوان نسخه کوچکتر و ناقص­ تر مقالات مروری دانست. باید این را نیز مورد توجه قرار داد که ارزش علمی مقالات گردآوری شده نسبت به سه نوع اول مقاله به نسبت پایین میباشد. همچنین به خاطر داشته باشید که نشریه­ های معتبر داخلی و خارجی که دارای رتبه علمی ISI و یا علمی پژوهشی می­باشند، غالبا از چاپ کردن مقالات گردآوری شده خودداری می­کنند. البته علاوه بر ۴ مورد ذکر شده، گونه های دیگری از نوشته های مجلات وجود دارند که از فراوانی کمتری برخوردارند؛ نظیر یاداشت های انتقادی، نقد و بررسی، گزارش کوتاه و… که با توجه به اینکه ارزش آنها به نسبت نسبت به ۴ مورد ذکر شده پایین­ تر میباشد، به همین دلیل از دادن توضیحات بیشتر در مورد آنها خودداری شده است.

نکته: امکان دارد که بسیاری از مقالات ترکیبی از انواع مقالات فوق باشد مثلا امکان دارد مقاله تحقیقی مروری باشد، بطوریکه در آن مقاله علاوه بر انعکاس نظرات مختلف به تجزیه و تحلیل آنها نیز پرداخته و نظرات و تحلیل­ های شخصی را نیز در داخل آنها وارد کرده باشد.

منبع :http://atar90.blogfa.com/

مطالب مرتبط :

مدارک مورد تایید دانشگاههای خارج از کشور

ارزیابی درخواست ها توسط کمیته پذیرش

نکاتی مهم و ظریف برای انتخاب موضوع پایان نامه

نحوه بیان مساله در پایان نامه

چطور تکنیک ها و مهارت های پایان نامه نویسی را تقویت کنیم؟

عناصرتشکیل دهنده ی مقاله

تکنیکهای مقاله نویسی

پیوستن پایگاه استنادی علوم ایران به ISI

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی دوره های مشترک داخل و خارج

اختصاص کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

عدم تأیید مدارک دانشگاه جامع علمی کاربردی شایعه است

Leave a comment

ورود اعضا

| Register

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟